Spojování hliníkových profilů


Spojování profilů

Jak spojit hliníkové konstrukční profily je otázkou u každé konstrukce. V našem sortimentu naleznete spoustu druhů možností spojování hliníkových profilů, ale z let zkušeností vykrystalizovaly 3 druhy spojek, které jsou našimi zákazníky nejpoužívanější a nejčastěji odebírané. Níže naleznete tabulku s rychlým přehledem.

Při spojování hliníkových profilů je potřeba myslet na 4 základní faktory, které vezměte v potaz a pomohou Vám vybrat tu správnou spojku. Je to cena, možnost přestavění, náročnost na montážestetika.

  Vnitřní spoj Úhelník Automatický spoj
Cena             L­evné                   Středně levné             Středně drahé      
Možnost přestavění Náročné Jednoduché Jednoduché
Náročnost na montáž Středně náročné Jednoduché Jednoduché
Estetika Skryté Viditelné Skryté

1. Vnitřní spoj s aretační podložkou


Jak spojit hliníkové profily 4 Tento spoj se skládá z metrického šroubu o dané velikosti a aretační podložky, která brání otáčení profilu okolo své osy. Tuto spojku využijete ve chvíli, kdy chcete levné spojení a víte, kde přesně na sebe profily mají navazovat. Je totiž nutná příprava profilů – do jednoho profilu se vrtá díra o daném průměru na průchod imbusového klíče a do druhého je potřeba vyřezat závit. Montáž poté probíhá namontování spojky do profilu, nasunutí této sestavy do druhého profilu přesně naproti díry a poté dotažení imbusovým klíčem skrz provrtanou díru. Tím je zajištěn pevný a skrytý spoj. Jak velké díry a závity je potřeba připravit?

  profily velikosti 20 profily velikosti 30 profily velikosti 40
Drážka I5 I6 I8
Průměr vrtání 4,5 mm 5,5 mm 7 mm
Velikost závitu M5 M6 M8

Přípravu pro složení můžete nechat na nás nebo ji i pomocí závitníku, vrtáku a vrtačky zvládnete sami. Více k použití spojky a její montáži naleznete ve videu níže:

2. Úhelník


Jak spojit hliníkové profily 3 Snadná a rychlá instalace, jednoduché posunutí z místa na místo a možnost přidávat a odebírat profily kdy se Vám za chce. Zároveň není potřeba profily nijak vrtat ani frézovat, ale jen je mít uříznuté na míru. To je spoj pomocí úhelníku. Přiložíte jej na místo, dotáhnete dvěma šrouby a spoj je hotový. Úhelníky máme v menším i větším provedení pro každou řadu našich konstrukčních profilů řady I (100% alternativa ITEM) i řady B (100% alternativa BOSCH). Nevýhoda použití úhelníků spočívá v tom, že je viditelný a zabírá místo. Pokud tedy vyžadujete čistou konstrukci nebo chcete co nejvíce místa (například ve vestavbách), doporučujeme jiný spoj.

3. Automatický spoj


Jak spojit hliníkové profily 2 Jak spojit hliníkové profily 1 Naše nejprodávanější možnost spojování hliníkových profilů je jednoznačně pomocí automatického spoje. Skládá se ze samořezné objímky s průchozím otvorem, šroubu a matice do drážky. Stačí namontovat samořeznou objímku do drážky, vložit šroub, do protějšího profilu drážkovou matici a imbusem s kuličkou dotáhnout šroub, čímž vznikne pevné a svěrné spojení. Pro tuhost doporučujeme použít 2ks na jeden spoj. Pokud vyžadujete lehce přestavitelné a skryté spojení, tato spojka je správnou volbou. Nevýhoda je vyšší cena za jedno spojení profilů.

Více k použití spojky a její montáži naleznete ve videu níže:

Pokud si i přesto nejste jisti, jak spojit hliníkové profily nebo v případě jakéhokoliv dotazu se obraťte na našeho obchodního zástupce p. Ing. Martina Těšíka: mtesik@marek.eu 771 172 850

NOVÁ KOMPRESNÍ ZÁPADKA S VIZUÁLNÍM INDIKÁTOREM ZOBRAZENÍ STAVU OTEVŘENÉ ZÁPADKY >